Zaman Damgası Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) e-Defter sisteminden kaynaklanan ve yasal süre içinde veya sonunda yüklenmeye çalışılan beratların GİB e-Defter uygulamasına yüklenememesi durumunda ilgili verinin belirtilen tarihte varlığını ve yüklenmeye hazır olduğunu kanıtlayan bir araçtır. Zaman Damgası Sunucusu, zaman damgalarını imzalamak için açık anahtar teknolojisini kullanarak, verinin bütünlüğünü ve belirli bir tarihteki varlığını onayladığından ispat aracı olarak kullanılacaktır.Ayrıca e-defterlerin zaman damgası zorunluluğu olmadığını hatırlatalım.

Zaman damgası Zamane adı verilen program aracılığı ile online olarak çalışıp adet (kontör) bazında kullanılmaktadır. Her bir berata konulan zaman damgası bir kontör olarak adlandırılır. Defterlere de zaman damgası eklenmek zorunlu değildir.

Döneme ilişkin defter çoklu periyotta parçalanarak oluşturulur ise her parçaya ayrı ayrı uygulanan zaman damgası kadar kontör düşülecektir.

Siz de yasal sürenin son haftası ve günü göndermek zorunda kalıyorsanız Zaman Damgası bulundurmanızı öneririz.

Zaman Damgası temini için www.kamusm.gov.tr adresini ziyaret edip Mikro Yazılım bağlantıları için bizimle irtibata geçiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.edefter.gov.tr

http://www.kamusm.gov.tr

 

 

    Leave a reply