Defter-Beyan Entegrasyonu

Bildiğiniz üzere 17 Aralık 2017 tarih ve 30273 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 486 sıra no.lu VUK Genel Tebliği ile 01.01.2018 itibariyle uygulamaya koyulan Defter-Beyan Sistemi Mikro Yazılım bünyemize dahil edilmiş olup Mikbüro ve Büro9000 SMMM paketlerine sahip olanlar kullanabilecektir.

Hatırlatma: Defter-Beyan Sistemi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

ADIMLAR:

1- 31.03.2018 Mikbüro ve Büro9000 arşiv güncellemesi. (Mikro CRM sisteminden ücretsiz indirip kurabilirsiniz. Oturum bilgilerinizi hatırlamıyorsanız veya exe güncellemesi desteği için bize ulaşınız.)

2- Defter-Beyan Sistemine giriş yaparak “dış kullanıcı tanımlama” alanından bağlı olduğunuz entegratör seçilerek ‘API KEY’ ve ‘API SECRET’ kodlarının oluşturularak indirilmesi. Kılavuzu indirmek için tıklayınız.

3- Oluşturulan ‘API KEY’ ve ‘API SECRET’ kodlarını Mikro Yazılım programına tanımlanması. (SMMM veritabanı firma tipi mali müşavir firması olarak belirtilmelidir)

3- Defter-Beyan entegrasyonu satın alınması. (Mikro CRM oturum bilgileriniz ile giriş yapabileceğiniz e-Mikro sayfasından alınmaktadır)

4- SMMM firmasında, firma seçimi tablosu oluşturulması.

5- Defter-Beyan portalından “sistem varlıkları”nın okunma işlemi.

6- Gelir – Gider hareketlerinin ve detaylarının oluşturulması.

7- Defter-Beyan sistemine hareketlerin gönderilmesi işlemi. (Gönderme işlemi sadece gelir-gider hareketlerini kapsamakta olup beyannameler Defter-Beyan Sistemi’ nden düzenlenip gönderilmelidir.)

 

 

 

    Leave a reply